Spor Yaparken Beliniz İncelsin Cebiniz Değil!

4-yanlis-mekik

Bir ürünün ya da hizmetin miktarından ziyade kalitesi önemlidir bakış açısı aslında spor yapmak için de geçerlidir. Bir hareketi; örneğin mekik çekmek diyelim. Yirmişerden, iki set yapıp sadece  beş tanesini doğru yapacağınıza beşerden, iki set yapıp on kere yapmanız aslında sizin için daha sağlıklıdır. Çünkü boyun damalarınızı incitme, inceltmenin yanında kendi kendinizi boyun fıtığı edebillmeniz bile mümkün! Spor yapmak sağlığınızı pozitif yönde etkiler. Bunda herkes hemfikirdir ancak eğer yanlış şekilde, yanlış spor malzemeleriyle spor yaparsanız canınızdan bile  olabilirsiniz.

1-miktar-vs-kalite

Doğru Zaman, Doğru Yer, Doğru İş!

Doğru spor ekipmanı sizi her zaman gereksiz efordan kurtarır. Örneğin su geçirmez ayakkabı doğa yürüyüşleri ve tırmanış sporları için vazgeçilmezdir. Çünkü ayakkabıların su almaması sayesinde bacaklarınıza ekstra bir yük binmez. Ancak spor salonunda su geçirmez bir ayakkabıdan ziyade aksine terleme ve havaalmayı sağlayan bir ayakkabıya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle ihtiyacınıza en uygun ayakkabı, raket, bandana veya spor giyim ürünlerini temin etmeniz sadece sağlığınız için değil veriminiz için de önemli. Spor yaparken gözlük yerine lens kullanmak verimi arttıdığını gösteren bilimsel araştırmalar arasında yer almış en iyi örnekler arasındadır! Üstelük bugünlerde bir spor mağazasına gidip alışveriş yapmak o kadar vakit alıyor ki. Güvenlik turnikesinden geç, kata çık, mağazayı bul. Beğendiğin ya da aradığın ürünün numarasının o mağazada bulunmaması, bulunsa bile ödeme kuyruğunda beklemeler. Bir sürü uğraş! Oysa kalorisiyle ünlü iskender yemeğimizin gülü Bursa’dan çıkan Koray Spor’un online mağazasından ücretsiz kargo teslimatı, tüm markaların yeni ve sezon sonu ürünleriyle %50’ye varan indirimden faydalanarak daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Bir de  korayspor indirim kodu olunca insanın önüne çıkan tüm ürünleri alası geliyor!

2-online-alisveris-vs-internetten-alisveris

Ne yaptığınızı bilin!

İster fit olmak için isterseniz kilo vermek için spor yapın. Mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Dünyaca ünlü atletlerin, boksörlerin ve güreşçilerin antrenmanlarının yanında en çok önemsedikleri diğer birşey diyetleridir. Sağlıklı yaşam sürmek için, aç karnına girdiğiniz spor salonundan düşen kan şekeri ya da tansiyonunuzun oynamasından dolayı bir ambulans sedyesinde baygın halde çıkabilirsiniz. Eğer kilo vermek için spor yapıyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurarak başlayın. Vücudunuzun eksik olduğu, ya da günlük almanız gereken kalori miktarını bilmeden hareket etmek belkide sağlıklı bir yaşamı değil aksine sağlıksız bir yaşamı önünüze, sizin elinizle üstelik onca yorgunluğa rağmen getiriyor olabilir.

3-yanlis-spor

Uygun yakıt!

Şüphesiz diyetlerin ve spor yapmanın en önemli amaçları arasında yağ yakmak, kas oranını arttırmak vardır. Profesyönel anlamda vücut geliştiriyor olsanız bile siteroid iğneleri başvurmanız gereken en son kapıdır! Kısa vadede mutluluk ve sonuç getiren siteroid ürünleri hayatınızı kısaltmanın yanında, erkeklerde meme, kadınlarda daha kötü sonuçlar getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siteroid iğnelerinin yerine elbette kullanabileceğiniz, sağlığınıza zarar vermekeyecek takviye ürünler var! Bunlardan bir tanesi protein tozları! Ne yazık ki ülkemizde vücut geliştirmeye amatör ya da profesyonel seviyede bu kadar fazla insan gönül vermesine rağmen fiyatlar almış başını gitmiş durumdalar! Neyseki hepsiburada indirim kodu ve sportive indirim kodu sayesinde ucuza protein tozu, ve spor için sağlıklı takviye ürünleri satın almak mümkün!

5-indirimli-protein-tozu

İş Hayatında Spor Yapmak

Kuşkusuz iş hayatı, ömrümüzün en az üçte birini yer ediniyor. Onlarca katlardaki plazalarda yer alan ofislerimize her gün gidip geliyoruz. Kimse açlıktan guruldayan midesini bastırmak için sabahın ilk saatlerinde yirmi kat yukarı merdivenle çıkmak istemez. Bunu istememek için ter kokusu bile yeterli bir sebep ya! Ayrı bir yazı konusu! Ancak uzmanlar en azından sigara molasına ya da yemek molasına inerken merdivenleri kullanmanızı hem ergonomi hem de sağlığınız için tüm plaza çalışanlarına öneriyorlar. Sizi çok terletmeyen bu fiziksel hareket elbette az da olsa mutlaka dönüşünü uzun ömür olarak sağlayacak!

6-is-hayatinda-zayiflama-fitness

Ergonomiyi Doğru Tüketim ile Birleştirin!

Son yıllarda insanların en büyük sorunu sıvı tüketimindeki alternatiflerin su yerine geldiği diğer içecekler. Susuzluğunuzu, su yerine gidermektense  aşırıkola,kahve ve çay tüketimiyle gdermek her şekilde vücudunuza ve organlarınıza zarar veriyor. Bugün ofislerde ve çalışma alanlarında kullandığımız tüm masalar, sandalyeler ergonomik ürünler olsa da etrafta yeterince sağlık yok. Sabah ofise bir ya da iki litre dolu su şişesiyle gelin. Masanızın üstünde görebileceğiniz bir yerde olsun.  Çalışmalar, masasında su bulunduran çalışanların daha az su alternatifi sıvı tükettiğini ve daha verimli çalıştığını gösteriyor. Çünkü aşırı sıvı tüketimi su bağlamında sizi aşırı tualete çıkma isteğine yönlendirirken mola vermeye de zorluyor!

7-ergonomi-ofiste-zayiflama

 

İnternetten Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

Son yıllarda bir çok alışkanlığımız değişti. Bazı alışkanlıklarımız değişmese de bu alışkanlıklarımızda miktar anlamında değişimler oldu. Teknolojinin gelişmesinin ardından YemekSepeti.com gibi girişimler sayesinde insanların dışarıdan yemek sipariş etme alışkanlıkları arttı.

internetten yemek siparişi
Giyim, teknoloji gibi alanlarda da internet girişimlerinin artmasıyla birlikte bir dükkana ya da mağazaya gidip birşeyler satın almak neredeyse bitmek üzere. İnsanlar eskiden internetten birşeyler alırken sürekli terettüt içerisindeydi. Çünkü yüzünü görmedikleri bir satıcından birşeyler satın almak ne kadar güvenli olabilir ki?
Bu yazımızda sizlerle bugün internetten bilinen markaların yanında alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken hususlara değineceğiz. Kredi kartı, banka kartı veya kapıda ödeme yaparken ne gibi riskleri ortadan kaldırabileceğiniz konusunda daha da bilgileneceksiniz.
Türkiye Cumhuriyeti Tüketici Hakları Yasalarına göre internetten satın aldığınız bir ürünü en geç 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeksizin iade edebilirsiniz. Eğer satın aldığınız ürün kişiselleştirilmiş bir ürün, hijyen içeren bir ürünse bu haktan faydalanamayabilirsiniz. Örneğin iç giyim ürünlerini her zaman değiştiremeyebilirsiniz.

Sizi evde bulamayan kargocu aslında çok önemli!

Kargo şirketlerinin artık alışa gelmiş bahanelerinden olan “müşteri adresinde bulunamadı” klişesi online alışveriş yaparken gerçekten çok önemli. Kargo teslimatı için gelen kuryeler genelde paketi hemen teslim edip, varsa kargo ücretini alıp ardından imzayı alıp gitmek isterler. Buna asla müsade etmeyin. Tüketici hakkı olarak paketi teslim almadan önce paketi açıp içerisinde bakabilirsiniz.

kargo teslimatı

Eğer internetten sipariş ettiğiniz bir ürünün teslimatında pakette ezilme, çatlak, kırık ya da sıvı görürseniz kesinlikle teslimatı kabul etmeyin. Mümkünse hasar raporu tutturun ve ürünü kesinlinle teslim almayın!

Eğer kargonuzu kendiniz gidip kargo merkezinden alırsanız, yine kapıda olduğu gibi önce paketi açın ardından formu imzalayın ya da kargo ödemesini yapın. Eğer yetkili problem çıkartıyorsa kargoyu almayın!

Kredi Kartı Vezir de Eder Rezil de!

Bir çok kullanıcının en büyük endişesi acaba kredi kartı bilgilerim kaydediliyor mudur? Kredi kartıyla ödeme yaptım ama ya ürünü göndermezlerse? Kredi kartı aslında sizi online alışveriş yaparken hem koruyabilir hem de çok zor bir duruma sokabilir.

Bunlara dikkat edin!

  1. Sitede SSL sertifikası dediğimiz https ile güvenli bağlantı kurması.
  2. Ürün açıklamalarında yazan detaylar
  3. İade, değişim koşulları ve prosedürler.
  4. İletişim bilgisi ve şirket adresi.

kredi kartı 3d nedir?

Online alışveriş yaparken eğer site 3D güvenli ödeme protokolüne sahip değilse yani kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra sizi ödeme yaparken cep telefonunuza gelen sms bölümüne yönlendirmezse, ya da yönlendirdiği sayfada farklı bir fiyat bilgisi yer alıyorsa hemen bankanızla iletişime geçin.

harcama itirazı nedir?

İnternetten bir ürün satın aldınız ancak dolandırıldınız, sahtekar bir satıcıya denk geldiniz ve ürünü göndermedi. Enişeye kapılmayın! Çalıştığınız bankayı arayıp durumu anlatın. İnternet sitelerinden chargeback-dispute formu denilen “harcama itirazı formu” diğer adıyla “ödeme itirazı formu”nu bulun. İçerisindeki bilgileri doldurup gerekli adrese fax ile gönderin. Bu sizin dilekçeniz sayılır ve banka bunu 45 gün içerisinde işleme koymak zorundadır. En geç 90 gün içerisinde ödemenizi geri alırsınız. Çünkü banka satıcı şirkete ürünün gönderildiğine dahil pos bilgileri ve gönderi belgelerini sorar, eğer satıcı bu bilgileri sağlayamazsa koşulsuz bir şekilde ödeme, alıcıya iade edilir.

İade,Değişim Prosedürlerini ve S.S.S Sayfalarını Okuyun!

Eğer tanımadığınız bir online internet mağazasından ilk defa alışveriş yapıyorsanuz mutlaka siteyi Google’da aratın. Dolandırıcı olup olmadıklarını, daha önce mağdur ettikleri müşterisi var mı yok mu kısaca bir bilginiz olur. Bu sizi hem zamandan hem de risklerden korur.

Bazı online mağazalar müşteri memnuniyetine çok önem verdikleri için iade süreleri 90 güne kadar çıkabiliyor. Bu bilgiyi S.S.S yani Sıkça Sorulan Sorular bölümlerinde bulabilirsiniz.

Müşterilerinizi Bilgilendirin

Eğer bir online mağaza işletiyorsanız bilmeniz gereken tek şey müşterileriniz yoksa siz de yoksunuz. Tedarik süreci, ürünün kargoya verilmesi, satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti konularına ne kadar önem verirseniz müşterilerinizin alışverişleri o kadar tekrarlar.

mutlu müşteri

Sadece mutlu müşteri değil kendinize ücretsiz pazarlama imkanı da doğurursunuz. Üründen memnun kalan müşteri her zaman sizi başkalarına tavsiye eder! Alışveriş sonrasında sms,email gibi bilgiler göndererek müşterilerinizi süreç hakkında bilgilendirin.

İndirim Kodu, Kupon Kodu Aratın!

Bugün bir DeFacto mağazası açmanın maliyetini düşünün. En az 1.000m2 büyüklüğünde olmalıdır. Cadde içerisinde ya da AVM içerisinde olmalıdır. Kira kontratı, personel, elektrik, depo ve stok derken binlerce hatta milyonolarca TL masraf gerektiriyor. Bu nedenle büyük markalar müşterilerinin internetten alışverişy yapmalarını istiyor.  Boyner, YKM, DeFacto ve LC Waikiki gibi mağazaların online mağazalarıyla alışveriş merkezi içerisindeki ürünlerinin fiyatları arasında fark olabiliyor.

Peki internetten alışveriş yapan müşteri markayı, şirketi mi memnun ediyor yoksa kendisi mi memnun oluyor? İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta burası.Aslında iki tarafda günün sonunda kazançlı. Siz oturduğunuz yerden daha ucuza alışveriş yapıyorsunuz. Şirket,marka  da binlerce metrekare büyüklüğünde mağaza açmıyor, kimseye maaş ya da elektrik faturası ödemiyor! Onun yerine indirim kodu paylaşarak müşteriyi online mağazaya çekmeye çalışıyor.

online alışveriş vs offline alışveriş

Bugün binlerce müşteri online mağazadan alışveriş yaparken ne indirim kodu aratıyor ne de kupon kodu. Bugün Boyner online mağazasından alışveriş yaparken kullanabileceğiniz alt limitsiz Boyner %5 indirim koduyla sadece daha ucuza değil üstelik ücretsiz kargo teslimatı fırsatınızın olduğunu biliyor musunuz?

 

Online Alışverişin Avantajlı Blogu!

2015 yılının ortalarında kurmayı planladığımız bu sitenin, blogunu neredeyse aradan geçen bir yıl sonra açma fırsatını sonunda elde ettik. Bu gecikmenin sebeplerinden en büyüğü aslında teknik sebeplerdi diyebiliriz.

Online alışveriş yaparken ihtiyacınız olan tüm bilgileri, alışveriş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususları bu blogda okurlarımızla paylaşacağız…Bunların yanında ek olarak online alışverişin, offline alışveriş yani mağazaya,butiklere gitmekten neden daha avantajlı olduğunu, Türkiye’nin en büyük markalarının dünya markalarında online mağazalarıyla fiziksel mağazaları arasındaki fiyat farkının neden uçurumlardan bariz olduğunu dilimizin döndüğünce açıklayacağız.

internetten alışveriş

Blog içerisinde en güncel kampanyaların yanında dünyaca ünlü Aliexpress, Türkiye’de  bir kaç kişinin birlikte kurduğu bugün binden fazla çalışanı olan özel alışveriş (private shopping) mağazası Markafoni, muhafazakar ve islami giyim alanında yılların markalarına başarı anlamında fark atan Modanisa,SefaMerve gibi online mağazaların kuruluş hikayelerinden, başarıya giderken ne gibi zorluklardan geçtiklerini, ne tür fırsatları görüp değerlendirdiklerini paylaşacağız.

modanisa başarı hikayesi
Türkiye’nin neredeyse her ilinde mağazaları olan hatta neredeyse tüm kıtalarda en az birer dükkanı ya da marka temsilcisi olan Boyner, DeFacto, LC Waikiki gibi günümüzün popüler parekende giyim şirketlerinin online satışlarının bu kadar fiziksel mağazasına,çalışanına ve metropol kültürüne rağmen online mağazalarında yani sitelerinde satışların daha fazla olabildiği gibi konular hakkında ilginç bilgileri de zevkle kaleme alacağız.

Online alışveriş hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, mutlaka bilmediğiniz ancak bilmeniz gereken hususlar her zaman karışınıza çıkıyordur. Çıkmamışsa bile inanın alışveriş yaptıkça bunlarla karşılaşacaksınız. Bu gibi durumlarda ihtiyacınız olan tüm bilgiyi bu blogda sizlerle paylaşacağız.

 

güvenli alışveriş nasıl yapılır
2014-2016 yılları arasında rekor büyüme yakalayan üstelik, İstanbul, Ankara , İzmir gibi büyük metropollerden ziyade Samsun’dan çıkan, hiçbir mağazası,butiği olmadan yılda 100 milyon cirolara ulaşmayı başarabilmiş Tozlu Giyim’in hikayesinden de elbette bahsedeceğiz.

Sadece müşterilerin okuyacağı içeriği kapsayan bir blog yayıncısı olmayacağız. E-ticarete gönül veren girişimcilerimize de destek olabilecek pratik bazı bilgileri paylaşacağız. Yorumlar bölümünde fikirlerin saygı çerçevesi içerisinde tartışılmasına her zaman müsade edeceğiz. Online mağazacılık alanına girmek isteyen, online mağazacılık ya da e-ticaret ile uğraşan herkesin geri dönüşüm oranı(conversion rate) artışında ihtiyacı olan pratik teknikleri, güncel SEO bilgilerini, de elbette paylaşıyor olacağız.

hopi paracık uygulaması

E-ticaret ve web ile uğraşan girişimcilerin, pazarlamalacıların, affiliate marketing yayıncılarının zevkle bir solukta okuyacağı yazıları.Avrupa’da ciddi şekilde yükselen yeni iş modellerinin, satış teşvik trendlerinin; cashback, indirim kodu, kupon kodu, müşteri sadakati programı, efektif ve verimli email kampanyası(email marketing) nasıl yapılır gibi konuları da ele alacağız.